MENU

Batik

Wykładowca

Iwona Bolińska-Walendzik

Czas trwania

wtorki, godzina 16:45- 18:45, 8h w miesiącu

Zajęcia

praktyczne

Grupa

6 -10 osób

Cena

90 złotych/miesiąc

Zapisz się

Podziel się

Plan zajęć

Zapoznanie z technika malarstwa bezgruntowego, polegającą na malowaniu na tkaninie woskiem oraz barwieniu jej w kąpieli barwiącej.

Poznawanie specyfiki techniki, właściwości materiałów, tajników technicznych i technologicznych umożliwiających wykonywanie pracy.

Projektowanie, planowanie pracy jako ważnego elementu procesu twórczego (rysowanie, szkice kompozycyjne, dyskusja).

Tworzenie indywidualnych i grupowych zadań plastycznych, prac, projektów z korektą prowadzącego.

Tworzenie samodzielnie batików.

Przygotowanie prezentacji materiału ilustracyjnego dotyczącego batiku, wybranych dzieł, zagadnień technicznych mających istotne znaczenie w procesie twórczym.

Wybranie prac, przygotowanie ekspozycji, prezentacji na zakończenie warsztatów w sezonie 2012/13

Co przynieść na warsztaty:

płótno bawełniane zdekatyzowane (wyprane w co najmniej 60 stopniach), pędzle płaskie, szczecinowe, dwa rozmiaryrękawiczki jednorazowe

O wykładowcy

Urodziła się w 1970 w Morągu. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu w 1996 r. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Od 1999 roku pasjonuje się batikiem, prowadząc także działalność dydaktyczną i wykładową związaną z tą techniką. Ponadto zajmuje się projektowaniem graficznym, witrażem i ilustracją książkową. Organizatorka projektów artystycznych, warsztatów i imprez kulturalnych, kurator wystaw. Bierze czynny udział w życiu artystycznym Olsztyna i regionu. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach okręgowych (Biennale Plastyki Olsztyńskiej 2001,2007,2009 i 2011,”Olsztyńskie klimaty” z okazji jubileuszu 650. lecia Miasta, „Kochajmy Warmię” w Offenburgu, Gelsenkirchen, Perugii, Przegląd plastyki regionuWarmii i Mazur – Lwów 2012). W prezentacjach ogólnopolskich (Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – Trójmiasto 2003, 2005 i 2007) i międzynarodowych (Wystawa-Konkurs Malarstwa i Grafiki „Most” w Sowiecku w 2007, III Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Struktury Powiązań”, Kraków 2010). Zainteresowanie sztuką i techniką batiku zaowocowało szeregiem wystaw indywidualnych i zbiorowych, wśród nich w znaczącej retrospektywie, jaką była ekspozycja „Woskiem malowane. Batik jawajski i polski” w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym (2006). Była również kuratorem i uczestnikiem wystawy „Batik – kondycje, koncepcje” – BWA, Olsztyn (2010). Jest autorką ponad trzydziestu prezentacji indywidualnych m.in.: w Bejrucie, Wilnie, Warszawie, Olsztynie, Nidzicy, Jeleniej Górze, Łodzi, Lublinie. Była stypendystką miasta Olsztyna w 2003 i 2005 r. oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2008 r. Jest laureatką wyróżnień i nagród m. in.: na II Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – Trójmiasto 2003 w dziedzinie tkaniny oraz Międzynarodowego Konkursu Malarstwa i Grafiki „Most” w Sowiecku w 2007 r. Prace

w kolekcjach: Filharmonii Olsztyńskiej, Urzędu Miasta Olsztyn, Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

www.aresztsztuki.republika.pl

Galeria